cz | eng | esp
:: AKTUALITY

WWW.CESKASODA.CZ


Již několik let uvažuji o realizaci vzniku satirických stránek www.ceskasoda.cz

Satira je investice velmi křehká a podnikatelsky spíš riziková. Politicko-společensky nemusí být vždy spojení se satirou pro investora přínosem, kvůli obsahu je i získání případných inzerentů dost limitováno.

Odvážný finanční zdroj, který by se těchto omezení nebál a podpořil osvobozující nadhled na naši společnost a naše životy, se proto nedaří najít.

Od doby ukončení výroby TV pořadu Česká soda (1998), který vznikl z mého podnětu a byl vybudován a vytvářen v mém studiu Febio, chybí v ČR platforma pro aktuální politickou satiru, břitkou reflexi společnosti a svobodomyslnou recesi bez předsudků.

Ve čtenářské anketě deníku MF DNES se v listopadu 2014 stala Česká soda suverénním vítězem kategorie „nejlepší audiovizuální čin posledních 25 let“. Legenda stále žije.

V tomto žánru dosud neuspěli jiné pokusy, úspěch České sody nebyl překonán. Přitom rozmach internetu nabízí možnosti, jaké Česká soda v době své existence neměla.

Česká politická scéna, společenská atmosféra i neutichající český smysl pro humor dnes přináší ještě bohatší inspiraci, než v době samotného vzniku (1993).

Znovuobnovení se může opřít o zlidovělou značku, ověřenou koncepci. Moje zkušenost s vybudováním takového formátu může pomoct k vytvoření teamu tvůrců z nové generace.

Renomovaná značka by mohla shromáždit i ten tvůrčí potenciál, který už existuje, ale je dnes rozptýlen na internetu. Soustředit ho na jednom místě a pomoct mu získat větší pozornost. Poskytnout prostor k růstu amatérským tvůrcům satiry stejně, jak to dokázala kdysi i Česká soda.

Komunita fanoušků a přispěvatelů pak může být postupně integrována v Klubu České sody, který by nabízel různé služby a bonusy, včetně recesistických akcí.

Obsah a konkurenceschopnost, s každodenní aktualizaci stránek tak, jak to dělají běžné zpravodajské servery, ale vyžaduje profesionální zázemí i profesionální team. Satirický server, který by byl i úložištěm českého humoru, také dostatečné technické zázemí. To vše vyžaduje silnějšího investora.

Samostatný portál tohoto typu a rozsahu je však unikátním projektem. Zatím nemá u nás, a dokonce ani v Evropě, obdobu.

Myšlenka žije dál.

DŽUSOVÝ ROMÁN a ZVLÁŠTNÍ BYTOSTI


V uplynulých měsících vyšly na DVD dva celovečerní filmy Fera Feniče:ZVLÁŠTNÍ BYTOSTI

DŽUSOVÝ ROMÁN

K dostání např. v prodejnách Bontonlandu.
TO NAJLEPŠIE Z KRÁTKÝCH FILMOV FERA FENIČA


Slovenský filmový ústav - Národné kinematografické centrum SR vydalo DVD:TO NAJLEPŠIE Z KRÁTKÝCH FILMOV FERA FENIČA

Výběr dokumentů zahrňuje krátké filmy: Labutia púť, Ako sa pán Královič stal kráľom (studenstké filmy z FAMU) , Diadém, Tam a spať, Tak som prešla celý svet, Batromijov dom, (filmy natočené v Štúdiu krátkých filmov SFT Bratislava), Vlak do dospělosti (Krátký film Praha) a jako bonus: Odsud-potiaľ (první dílo z tvorby Febia). K dostání např. v prodejně Slovenského filmového ústavu v Bratislavě a v prodejně kina Světozor v Praze.
FENOMÉN FEBIO


V knihkupectvích se také objevila pětisetstránková encyklopedická kniha FENOMÉN FEBIO napsána Ferem Feničem s kolektivem spolupracovníků, která přibližuje dějiny a vývoj této nezávislé dokumentaristické dílny a přináší i kompletní seznam celé tvorby Febia let 1992 - 2008FENOMÉN FEBIO

K dostání ve velkých knihkupectvích (např. dům knihy Luxor v Praze)
CESTOMÁNIE


V knihkupectvích lze objevit i několik dílů cestopisní knihy CESTOMÁNIE, napsané podle stejnojmenného veleúspěšného televizního seriálu Fera Feniče. Nejzajímavější postřehy z jednotlivých zemí jsou doplněny rozhovory s režiséry jednotlivých dílů.K dostání ve velkých knihkupectvích (např. dům knihy Luxor v Praze)
FEBIO TV


Společnost Televize Febio s.r.o. získala 4. dubna 2006 digitální televizní licenci pro provozování plnoformátového celoplošného vysílání. Má tedy možnost začít v České republice provozovat stanici s názvem FEBIO TV – pokud se ji pro svůj záměr podaří najít vhodné investiční zdroje, nebo strategického partnera. Případný start vysílání není zatím nijak časově omezen.FEBIO TV by podle své vize mělo být jasně vyprofilovanou a pojmenovanou televizí pro diváky produktivního věku. Televizí moderní, trendovou, energickou a dynamickou, která se nebojí experimentů a chce divákům dělat radost. Televizí pro aktivní lidi, diváky se širšími zájmy i jistou společenskou odpovědností, kteří se zajímají o všechny formy kvality života.

Současný český televizní trh je neplnohodnotný, nesaturovaný, oligopolní. Chybí na něm mj. právě takový typ stanice, jakým chce být FEBIO TV. Stanice menší, čilejší, energičtější, poskytující aktuální světové trendy, zacílená na ekonomicky nejsilnější společenskou skupinu obyvatel ve věku cca 15 – 55 let. Tyto menší, úžeji zacílené stanice si již úspěšně vedou i na vyspělejších evropských televizních trzích.

Program by měl vycházet ze současných televizních světových programových trendů a měl by být vždy otevřenější a progresivnější než u ostatních televizí. Televize bude vysílat i vlastní, seriozní zpravodajství.

Opěrnými body programové strategie by se měly stát ty pořady, které si lidé asociují se značkou FEBIO, rozšířené pro specifikum plnoformátového televizního kanálu.

Kromě šíření televizních pořadů jako hlavního produktu nabídne FEBIO TV svým divákům i řadu dalších produktů doplňkových, souvisejících s technickými možnostmi digitalizace televizního signálu a jeho příjmu.

Žel, pro tento záměr se investiční zdroje dosud najít nepodařilo...
SCÉNÁŘ K FILMU „ČESKA KOMEDIE“


K realizaci je připraven scénář celovečerního filmu „Česká komedie“, který byl v roce 2004 oceněn „Cenou Sazky“ ve scénáristické soutěži „Český lev“. Žel, pro velké zaneprázdnění jinými projekty (Febio, Febiofest, Televize Febio) byl termín jeho realizace několikrát odsunut a v této chvíli žádný jiný není určen...“

 

 

CO JE A CO (možná) BUDE ČESKÁ KOMEDIE

Český film čím dál méně a hůř hledá a objevuje zajímavá témata, málo překvapuje a oslovuje diváky mimo naše teritorium. Přitom nejenže některá období naší novodobé historie důsledněji nezmapoval, ale některými tématy se dokonce dosud ani nezabýval.

Patří mezi ně i téma hledání identity a stále aktuálnější problém vyrovnávání se s odlišností jedince od majoritní společnosti.

Zdá se to až neuvěřitelné, ale přímo na téma sexuální odlišnosti v dějinách české kinematografie nevzniklo dosud žádné dílo! Pokud se tento motiv v českém filmu někdy objevil, tak jen jako vedlejší.

Pokud se tedy oboje (tragikomická historie padesátých a šedesátých let a osud jedince, který se ne názorově, ale z vyšší vůle, odlišoval od tehdejší společnosti) spojí v neotřelém pohledu plném typického českého humoru, může vzniknout nejen tématicky průkopnické dílo, ale i mimořádně zábavná a myšlenkově silná esence, jakých v současné české kinematografii není nazbyt.

Scénář České komedie takový potenciál v sobě nese (prověřila ho porota v scenáristické soutěži Českého lva i zájem a reakce prvních čtenářů z řad novinářů a oslovených sponzorů resp. koproducentů). Navíc přináší něco, co každý český film nenabízí: dostatečně silný příběh, který, byť v podstatě český, je velmi srozumitelný i mezinárodně, protože je přenosný a nadčasový. Je to jeden z nejstarších příběhů lidské civilizace - jde-li však o lásku stejného pohlaví, je stále, i v nejdemokratičtěších zemích, v mnohém tabuizovaný a dokonce ve velké části světa dosud spojený s trestem smrti!!!

Ale nejen příběh je srozumitelný a aktuální napříč kontinenty a kulturami - i českou historii líčí tak, aby ji přiblížil i tomu, kdo o ní dosud nic netušil. To vše, vyprávěno s lehkostí až mrazivého nadhledu a pohybující se od tragédie, přes grotesku, muzikál, až k tragikomedii, se neobjevuje v naší kinematografii tak často, aby se tento film stal přehlédnutelným.

Ve filmu chci nabídnout i jednu unikátní lahůdku především pro české diváky a znalce české kinematografie: věren svému názvu film záměrně v příběhu připomene (a někdy i doslova aranžuje) slavné scény z nejznámějších českých filmů - jenže v jiném kontextu než vznikly, nebo vzniknout mohly. Jde o další originální prvek, který se dosud v českém filmu neobjevil a který možná nabídne velmi překvapivý humor a zcela nové souvislosti, z nichž někdy mohou nejen téct slzy smíchu, ale i běhat mráz po zádech …

Půjde o můj čtvrtý celovečerní film (Džusový román, Zvláštní bytosti, Česká soda), přičemž poslední, který vznikl až po "sametové revoluci" (Česká soda - první český film překopírován z videa na 35 mm) patřil k nejnavštěvovanějším filmům roku 1998.

Žel, zatím se ani pro tento záměr investiční zdroje nenašli...