cz | eng | esp
:: KONÍČKY

Mám velké štěstí, že celý život dělám jen to, co je zároveň mým koníčkem - film. Jako student jsem byl schopen zhlédnout za den i pět filmů. Doma mám stovky kazet, protože doufám, že jednou se něco stane, co mě přinutí zůstat na několik měsíců zavřený v bytě a já si je budu moci všechny promítnout… Zároveň mám rád vše, co s ním souvisí: rád čtu (jako dítě jsem četl jednu knížku za den a pak druhý den ve škole usínal…), poslouchám hudbu (jsem otevřen téměř všem žánrům a nedovedl bych dlouho žít nebo pracovat v absolutním tichu), zajímá mě divadlo, architektura, výtvarné umění (snad se jednou vrátím i k dětské lásce - malování)... To, co s filmem přímo nesouvisí, je jedině cestování. Moje generace nemohla v době komunistické vlády svobodně cestovat, a tak se dodnes nemůžu svobodného pohybu nabažit.

 

 [ Angkor 2001 ]
Kambodža
 [ Australie 2004 ]
Austrálie

 

Poprvé jsem byl v zahraničí asi ve dvanácti letech - v Maďarsku v termálních lázních u Miskolce. Vyslali mne tam rodiče (kteří v zahraničí nikdy za svůj život nebyli) jako garde a dohled starší sestry, která se tam vydala na výlet se svým nastávajícím manželem. Zatímco oni dva spali pod stanem, mě zamkli ve starém autě s tím, že mi tam bude tepleji… Přesto to byl pro mne zážitek pohybovat se mezi lidmi, kteří mluvili (a zdálo se mi, že i vypadali) jinak než já. Pak jsem se do svých osmnácti let dostal ještě do Polska a Bulharska, kde mě zastihla zpráva o obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy. Dezorientovaní a vystrašení jsme se pak s kamarádem, po několikadenní cestě autostopem, ocitli v utečeneckém táboře u Bělehradu v Jugoslávii. Teenagerský smutek po domově, láskách a blížící se maturitě způsobil, že hned po otevření československých hranic jsme se prvním vlakem vrátili do své vesnice…

 

 [ Irsko ]
Irsko
 [ Los Angeles 1996 ]
Hollywood
 [ Markézy 1997 ]
Francouzská Polynésie

 

Když se nedalo cestovat jinam než po několika vybraných zemích tzv. "socialistického tábora", snažil jsem se i z tohoto omezení udělat pro sebe přednost - jako student jsem každé prázdniny pracoval pro Cestovní kancelář mládeže v roli průvodce, díky čemuž jsem navštívil všechny spřátelené země nejen v Evropě, ale i Vietnam, Kubu nebo Korejskou lidově demokratickou republiku! Bývalý Sovětský svaz jsem projel skrz naskrz a navštívil ho celkem asi padesátkrát! Na základě tak rozsáhlé zkušenosti jsem mohl zcela zodpovědně dospět k zjištění, že to byl děsivý "tábor" nedůstojného a nesvobodného života. Pomohlo mi to k mému občanskému dozrání.

 

 [ Benátky 1989 ]
Itálie
 [ Izrael 1991 ]
Izrael

 

Od "sametové revoluce" v roce 1989 si užívám své svobody naplno. Každý rok absolvuji nejméně dvě větší cesty do některého zajímavého koutu světa a mnoho menších cest po Evropě. Nemůžu se stále nabažit toho, že když chci vidět nový muzikál na Broadway, nebo zajímavou výstavu v Paříži - je to pouze otázka peněz a ničeho jiného.
Miluji moře a slunce, mám velmi rád Itálii, Španělsko, Thajsko nebo Brazílii, kam rád jezdím psát své scénáře.

Když to zrekapituluji, tak jsem dosud navštívil 106 zemí všech kontinentů (kromě Antarktidy, zato některé až 10 - 50 x !).
Pokusil jsem se udělat jejich seznam (kromě zemí, ve kterých jsem pobýval pouze tranzitně):

 

 [ Hawai 1996 ]
Havajské ostrovy
 [ Dominikánská rep. 1993 ]
Dominikánská republika

 

Albánie, Anglie, Argentina, Arménie, Austrálie, Ázerbajdžán, Bahrajn, Barma (Myarmar), Belgie, Bolívie, Bosna a Hercegovina, Belize, Brazílie, Bulharsko, Čína (včetně Hongkongu), Černá Hora, Dánsko, Dominikánská republika, Dominika, Egypt, Estonsko, Filipíny, Finsko, Francie, Francouzská Polynésie (včetně souostroví Markézy, Bora-Bora atd.), Gibraltar, Gruzie, Guadaloupe, Guatemala, Honduras, Chile (včetně Velikonočního ostrova), Chorvatsko (včetně mnoha ostrovů), Indie, Indonésie, Irán, Irsko, Island, Itálie (včetně Sicílie, Sardinie, atd.), Izrael, Japonsko, Jihoafrická republika, Jordánsko, Kanada, Katar, Korejská republika, Korejská lidově demokratická republika, Kambodža, Kolumbie, Kostarika, Kuba, Kypr, Laos, Libanon, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Malajsie, Maroko, Martinique, Mauritius, Mexiko, Moldávie, Monako, Nepál, Německo, Nizozemí, Norsko, Nový Zéland (severní a jižní ostrov), Omán, Panama, Paraguay, Peru, Polsko, Portugalsko (včetně Madeiry a Azorských ostrovů), Rakousko, Réunion, Rumunsko, Rusko (včetně Krymu, Sibiře, Tatarské republiky, Povolží, Polárního kruhu atd.), Řecko (včetně Kréty a dalších ostrovů), San Marino, San Salvador, Seychelské ostrovy, Singapur, Slovinsko, Slovensko, Spojené arabské emiráty, Srbsko, Srí Lanka, Sýrie, Španělsko (včetně všech ostrovů), Švédsko, Švýcarsko, Thajsko (včetně některých ostrovů), Tchajwan, Tunisko, Turecko, Ukrajina, Uruguay, USA (většina států, včetně Havaje), Uzbekistán, Vatikán, Venezuela, Vietnam…

 

 [ Brazílie 2000 ]
Brazílie - Copacabana
 [ Island 1994 ]
Island
 [ Japonsko 2003 ]
Japonsko
 [ Mexiko 1989 ]
Mexiko
 [ Srí Lanka 1998 ]
Srí Lanka
 [ Tunisko 1991 ]
Tunis
 [ Velikonoční ostrov 1997 ]
Chile - Velikonoční ostrov
 [ Vietnam 1984 ]
Vietnam
 [ Čína 2002 ]
Čína
 [ Kréta 1999 ]
Řecko - Kréta
 [ Nový Zéland 2004 ]
Nový Zéland
 [ Machu Pichu, Peru ]
Machu Pichu, Peru
 [ Libanon ]
Libanon
 [ Pisa, Itálie ]
Pisa, Itálie
 [ Norsko, Preikestolen ]
Norsko, Preikestolen
 [ Jordánsko ]
Jordánsko
 [ Indie ]
Indie
 [ Guatemala ]
Guatemala