cz | eng | esp
:: FOTOGALERIE – 2011 – 2020

Do svého sedmého desetiletí vstupují s pocitem uvolnění a osvobození od nejtěžšího pracovního závazku – produkce periodických dokumentárních pořadů v mém studiu Febio, jehož činnost utlumuji. O roku 2012 předávám také Mezinárodní filmový festival Febiofest novému majiteli. Čas ukáže, že to není lehké ani pro nového vlastníka, který jej po čtyřech letech předává dál do jiných rukou. Zůstávám v pozici čestného prezidenta festivalu.

Úmrtí Václava Havla 18. 12. 2011 mně emocionálně zasáhne natolik, že se další den obrátím na veřejnost s peticí na podporu pojmenování pražského letiště po něm. Tři čtvrtě roku pak věnuji všechen čas pouze prosazení této myšlenky, kterou vnímám jako přihlášení se naší země k hodnotám, které Václav Havel reprezentoval. Dne 5. 10. 2012 je letiště přejmenováno. Další rok si nacházím občasné útočiště mimo ČR, nejen kvůli vrtochům počasí, ale i české politiky a některým spoluobčanům.

Stále se účastním různých kulturních a občanských aktivit a těším se z každoročních osobních setkání s osobnostmi světové kinematografie. Dva roky (2017-18) věnuji ještě České televizi, kde doplňuji databázi cyklu GEN - galérie elity národa o další stovku nových portrétů.


 • 2011

Ukončení výroby pořadů ve Febiu přináší po dvaceti letech klid. Česká televize po celý rok každý týden připomíná nejlepší pořady mého studia cyklem „Inventura Febia“. Unikátní foto z kina Ponrepo, vzniklé při natáčení znělky ČT pro pořad „Kino Čas“, zachytilo většinu tvůrců, kteří s Febiem spolupracovali.

 [ zvětšit ]

 

V pondělí ráno 19. 12. 2011 jsem sepsal petici za pojmenování pražského letiště po Václavu Havlovi a oslovil známe osobnosti, které se staly prvními signatáři, poté i nejširší veřejnost.

 [ zvětšit ]

 


 • 2012

V roce 1978, ve své diplomové práci o italské kinematografie na FAMU v Praze, jsem označil studentské snímky Nanni Morettiho za velkou naději italské kinematografie. Teď, když už je skutečně legendou, jsem mu předal Kristiána za přínos světové kinematografii.

 [ zvětšit ]

 

Na základě mé iniciativy je pražské ruzyňské letiště dne 5. 10. 2012 přejmenováno na Letiště Václava Havla (Václav Havel Airport Prague).

 [ zvětšit ]

 


 • 2013

Setkání na 20. ročníku Febiofestu s dcerou komika, na jehož filmech jsem vyrůstal, herečkou Geraldinou Chaplinovou.

 [ zvětšit ]

 


 • 2014

Vytvořil jsem si místo k odpočinku na jihu Evropy.

 [ zvětšit ]

 

Po desetiletích jsem se tam znovu vrátil k malování...

 [ zvětšit ]

 


 • 2015

Velkolepý start Febiofestu se třemi mimořádnými osobnostmi: vedle francouzského režiséra, scénaristu a producenta Jean-Jacques Annauda to byl někdejší americký idol, herečka Kim Novak…

 [ zvětšit ]

 

… a nechyběl anglický režírující herec Alan Rickman. Ten zde převzal svoje poslední ocenění …

Video s A. Rickmanem

 [ zvětšit ]

 


 • 2016

1.3.2016 hlavní město Praha mi udělilo čestné občanství.

http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/primator_a_volene_organy/zastupitelstvo/cestne_obcanstvi_hlavniho_mesta_prahy/index.html

 [ zvětšit ]

 

To, že budu po Gustávu Husákovi první a jediný takto oceněný slovák patří k nejabsurdnějším zážitkům mého života…

 [ zvětšit ]

 


 • 2017

Po patnáctileté pauze režíruji úvodní díl o H. Zagorové, kterým startuje v České televizi čtvrtá série cyklu GEN 2017-18…

 [ zvětšit ]

 

… natáčím klip nové verze ikonické písně Marty Kubišové „Modlitba 2017“ se šesti zpěvačkami.

 [ zvětšit ]

 

A mám možnost se setkat s nejobdivovanějším i nejzatracovanějším Čechem: Josefem Mašínem.

 [ zvětšit ]

 


 • 2018

Setkání s další světovou filmovou legendou, francouzskou herečkou Catherinou Denevue.

. [ zvětšit ]

 

26. Mezinárodní filmový festival Art Film Fest Košice mi na zahajovacím večeru udělil Cenu prezidenta festivalu „za rozvoj filmového umění v domácím i zahraničním kontextu“.

 [ zvětšit ]

 

V budově Senátu ČR jsem převzal cenu od Společnosti pro vědy a umění (založená ve Washingtonu DC v roce 1958 jako součást Československé národní rady americké). “za zásluhy o dobré jméno české vědy a kultury“.

 [ zvětšit ]

 


 • 2019

Vyznání Haně Hegerové na koncertě k jejím 88. narozeninám ve Fórum Karlin v Praze...

Video z proslovu ve Fórum Karlin

 [ zvětšit ]

 


 • 2020